Güneş Enerjisi Sistemleri

Kapalı Devre Güneş Enerjisi Sistemleri

Kapalı sistemler kullanım suyu ve ısıtma suyunun farklı olduğu sistemlerdir. Kollektörler de ısınan su bir boyler vasıtasıyla ısısını kullanım suyuna aktarır. Donma, kireçlenme ve korozyona karşı çözüm olarak kullanılır. Maliyetleri açık sistemlere göre daha yüksek ve verimleri boyler nedeniyle daha düşüktür.
 

Kapalı Devre Tabii Dolaşımlı Güneş Enerjisi Sistemleri

Isı transfer akışkanının tabii olarak dolaştığı sistemlerdir. Kollektörler de ısınan suyun yoğunluğunun azalması ve yükselmesi özelliğine dayanır. Bu tür sistemlerde depo ollektörün üst seviyesinden 30–50 cm yüksekte olması gerekir. Deponun alt seviyesinden alınan soğuk su kollektörlede ısınarak hafifler ve deponun üst seviyesine yükselir. Gün boyu devam eden bu işlem sonunda depodaki su ısınmış olur. Tabii dolaşımlı sistemler daha küçük miktarlarda su ihtiyaçları için kullanılır.
 

Açık Devre Güneş Enerjisi Sistemleri

Açık sistemler kullanım sıcak suyu ile kollektörlede dolaşan suyun aynı olduğu sistemlerdir. Kapalı sistemlere göre verimleri yüksek ve maliyeti ucuzdur. Suyu kireçsiz ve donma problemlerinin olmadığı bölgelerde kullanılır. Sıcak su kullanıldıkça depoya tekrar şebekeden soğuk su girdiği için yeni gelen su kollektörlede kireçlemeye neden olur. Kireçte kollektörün ısı geçişini engeller. Sistem zamanla suyu ısıtmaz hale gelir ve kollektörler çürür. Açık sistemler bu problemlerden dolayı tercih edilmezler..
 

Açık Devre Tabii Dolaşımlı Güneş Enerjisi Sistemleri

Isı transfer akışkanının tabii olarak dolaştığı sistemlerdir. Kollektörlerin çalışması ısınan suyun yoğunluğunun azalması ve yükselmesi özelliğine dayanır. Bu tür sistemlerde depo kollektörün üst seviyesinden 30-50cm yüksekte olması gerekir.

Güneş Enerjisi Sistemleri