Su Kaçağı Tespiti İçin 5 İpucu - Çorlu Su Kaçağı Tespiti

Çorlu Su Kaçağı Tespiti Hakkında İpuçları

Özellikle eski binalarda ve su tesisatı iyi yapılmamış apartmanlarda en sık karşılaşılan sorunların başında su kaçağı ve buna bağlı olarak su kaçağı tespiti gelmektedir. Su kaçağı çoğu zaman farkedilmez, farkedildiğinde de çözümü biraz zahmetli olur. Peki su kaçağı nasıl tespit edilir?

 

Gerek kendi evinizde, gerek ailenizin ya da arkadaşınızın evinde, gerekse de iş yerinizde mutlaka su kaçağı sorunu yaşamışsınızdır. Ya duvarlarınız veya tavanınız ıslanmış ya komşudan su sızıntısıyla ilgili şikayet gelmiş ya fayanslarınız sararmış ya da rutubet ve kötü kokular etrafınızı sarmıştır.

Sık sık görülen su kaçakları birçok sebepten meydana gelir ve birçok kişinin başını ağrıtır. Mesela boruların yüksek basınç sonucu patlaması, boruların çatlaması ya da kırılması, tesisat sistemlerini üreten şirketin veya ustanın hatasından dolayı su kaçağı görülebilmektedir;ancak su kaçağı tespiti, sorunun derinliğine göre değişir.
Büyük bir su kaçağı kolayca fark edilebilirken, küçük bir su sızıntısı uzun süre fark edilmeyebilir. Peki, su kaçağı nasıl tespit ederiz?

Kırıp dökmeden de su kaçağı bulunabiliyor!

Eskiden su kaçağı tespiti için fayanslar kırılır, eve ya da iş yerine ciddi hasar verilir ve iyi bir ihtimalle su kaçağı bulunabilirdi. Şimdi ise, teknolojinin gelişmesiyle hiçbir yeri kırmadan su kaçağı tespiti yapılabiliyor. Böylece neredeyse hiç hasarsız bir şekilde ve en ekonomik yollarla su kaçağı tespit edilebiliyor.

Su sesi ve su sayacı nasıl önemli bir göstergedir?

Tüm musluk ve bataryalar kapalıyken döşeme ve duvarların arkasından gelen su sesi, su kaçağının önemli bir belirtisidir. Her şey kapalıyken, bir yerden şıp şıp damlayan bir su sesi duyuyorsanız, bulunduğunuz yerde su kaçağı var demektir.

Bunun yanında, tüm vanalar ve bataryalar kapalıyken su sayacınızı kontrol ederseniz su kaçağı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer vanalar kapalıyken, su sayacınızın göstergesi çalışmaya devam ediyorsa ve sayacınız bozuk değilse, su kaçağı ile karşı karşıyasınızdır.

Su faturalarınızı takip edin!

Su kaçağı tespiti için bir başka ipucu da ay sonlarında gelen su faturalarıdır. Faturalarınız birkaç ay öncesine göre iki üç kat kabardıysa muhtemelen evinizde ya da iş yerinizde su kaçağı vardır. Bu sebeple, olası bir su kaçağına karşı, su faturalarınızı dikkatli bir şekilde takip etmeyi unutmayın.

Duvarlara, yerlere, döşemelere bakın!

Duvarlarda, tavanda, yer döşemelerinde meydana gelen ıslaklık, küflenme ve boya ile yerlerde fark edilen renk değişimleri su kaçağına dair ipucu vermektedir. Bu ipuçlarını sorunun daha da büyümemesi için göz ardı etmeyin.

Sızdırmazlık testi yaptırın!

Su kaçağının tespit edilmesi için biraz daha profesyonel yöntemlere bakacak olursak, öncelikle sızdırmazlık testi yaptırmalısınız. Bu testin sonucunda sorun bulunursa, akustik dinleme cihazı ile sızıntı olan bölgeden tek fayans sökülerek kaçak anlaşılabilir.

Şayet sorun, bu noktada değilse, o zaman su kaçağı tespiti için pimaş borularda sisteme giren kameralar devreye girer ve lavabolar, ana giderler, gider içleri ile küvetler kontrol edilir.