Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Modern şehir hayatının karşımıza çıkardığı sorulardan birisi de peteklerin havası nasıl alınır şeklindedir.

Ayrıca peteklerin havası alınırken hangi vana kapatılır, peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı gibi peteklerdeki havayı alma işlemi ile ilgili tüm sorular bir anda gündeme gelebilir.  Endişelenmenize gerek yok. Hayatımızın merkezi haline gelen ve her sorunuza cevap veren internette bu konuyla da ilgili olarak genel bir bilgi edinebilirsiniz. Fakat gene de en sağlam çözüm işi bir bilene yaptırmak olacaktır.

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Özellikle büyük şehirlerdeki apartman katlarında ısınma amaçlı kullanılan kalorifer sistemlerin petek adı verilen dilimli bölümleri kışın üst taraflarından ısıtmamaya başlayabilir. Genel teşhis peteklerde hava oluşmuş şeklindedir. Çoğunlukla peteğin üst kısmında, sağ köşesinde purjör adı verilen kör bir tapa vardır. Peteklerdeki hava nasıl alınır sorusunun yanıtını işte bu kör tapanın açılması vermektedir. Purjör anahtarı ile tapa biraz sola çevrilirse oluşan hava buradan boşalabilir. Bu sırada ısınmayı sağlayan ve sistemde dolaşan su da eksilebilir. Kombinizin suyunun tamamlanmasında ve hava boşaltılması sırasında kombinin açık olmasında fayda vardır. Yeteri kadar havanın çıkıp çıkmadığını da yerine gelen su miktarı ile anlayabilirsiniz. Sistemde bulunan hava boşaldığı zaman yerine su dolacaktır, bu doluş sonrası hava boşaltma işlemini sona erdirebilir, kör tapayı bu kez sağa çevirerek kapatabilirsiniz. Bu işlemi yaparken peteklerin altına leğen benzeri bir kap koymayı da unutmayın. Peteğin alt kısmı ısıtmıyor ise o zaman akla hava oluşması değil de peteklerin kirlendiği gelir ki yapılacak işlem başkadır. Hem hava dolmasında hem de petek kirlenmesinde kombi yapması gereken sıcak su dolaşımını yeterli kadar yapamıyor demektir.

İşi Bilenlere Bırakın

Verilen bu bilgiler genel anlamda, hayatı kolaylaştırma amaçlıdır fakat bu gibi sıhhi tesisat sorunlarının çözümünü işi bilenlere bırakmak her zaman daha mantıklıdır. Örneğin purjör tapanın gevşetilmesini tek başınıza yapmanız asla tavsiye edilmez. Kalorifer sisteminin herhangi bir nedenle ısıtmaması veya petekteki havanın alınması gibi işlemler için firmamızı aramanız en doğru çözüm olacaktır.