Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Petek temizliğinin faydaları birçok açıdan dikkat çekicidir. Bu yararları gördüğünüzde siz de hemen temizliği yaptıracaksınız.

Petekler, sıcak suyla ısınma sağladığı için petek temizliğinin faydaları da bu açıdan çok önemlidir.  Tıkanma yaşanan petekler, soğuk kalır. Bu yüzden ısınma verimli biçimde gerçekleşmez. Ayrıca petek içine biriken ev akarları ve tozlar da havanın kalitesini düşürür. Bu durumdan kurtulmak istediğinizde, peteklerin düzenli olarak temizlenmesi kaçınılmaz olacaktır. Kimyasal temizlikte 2 yıl, standart temizlikte ise 1 yıl petekleriniz sorunsuz biçimde çalışır. Bu süreler bitince yeniden temizlik hizmeti alabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu Sağlanır

Petek temizliği yapılınca öncelikle yakıt tasarrufu sağlanır. Düzenli temizlenen peteklerin alt ve üst kısımları ısınır ve düşük derecede bile iyi bir ısınma gerçekleştirir. Böylece kombinizi çok açmak gerekmez. Yüksek derecelere getirmenize rağmen kombiniz ısınmıyorsa temizlenmesinin zamanı gelmiş demiştir. Alt kısımda sıcaklık üst kısımda soğukluk ya da tam tersi varsa bu durum kirden kaynaklanıyordur.

Tesisatın Ömrü Uzar

Tesisatın arızalanması da ciddi maddi masraflara yol açar. Eskisi gibi sağlam olmayan  tesisatlar size gereksiz masraflar çıkarır. Havası alınan ve temizliği yapılan petekler, tesisata zarar vermez. Böylece sorunsuz bir kullanım mümkün olur. Uzun süre kullanmak istediğiniz petekleriniz ve tesisat sisteminiz ona iyi bakmanıza bağlı olarak kullanım ömrünü uzatır. Makineli temizlik hizmeti alarak petek temizliği yaptırmanız, bu sorunları yaşamanızı önler.

Isı Eşit Olarak Yayılır

Petekler temizlenmediğinde içinde kir ve toz birikir. Bu durumda sıcak su eşit olarak dağılmaz. Dolayısıyla ısınma da istendiği gibi gerçekleşmez. İyi bir ısınma gerçekleşmesi için temizlik yapılması gerekir. Isının tüm peteğe iyi bir biçimde iletilmesi gerektiğinde temizlik ve hava alımı yapılır. Bu işlemlerden sonra en düşük sıcaklıkta dahi petek tamamen ısınır. Enerji tasarrufu ve verim maksimum olur.

 

Evin Havası Temizlenir

Petek içinde biriken tozlar, evcil hayvan tüyleri ve ev akarları kombinizi çalıştırdıkça havaya yeniden karışır. Bu da alerjik reaksiyonları arttırır, ısı yayılımını engeller. Bu durumdan kurtulmak istediğinizde iyi bir temizlik sağlanması için bir uzmandan destek almalısınız. Kimyasal petek temizliği ile petekleriniz ilk günkü gibi temiz ve verimli olacaktır.