Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombiniz arızalı olmadığı halde basınç göstergesi sık sık düşüyorsa akla kombi basıncı neden düşer sorusunun gelmesi normaldir.

Peşinden gelen soru ise kombi basıncı düşerse ne olur şeklinde olacaktır. Lütfen bu gibi sıhhi tesisat ve kombi sorunlarını kendiniz çözmeye kalkmayın.

Kombi Basıncı Suyun Basıncıdır

Kombi adı verilen ısıtma sistemlerinde birkaç ayda bir su basıncının düşmesi normaldir (kullanıma bağlıdır) fakat bu çok sık olmaya başlamışsa akla önce sistemdeki sıcak suyun bir şekilde azaldığı gelir. Bu aletlerde içerde dolaşan suyun basıncını gösteren elektronik veya analog bir gösterge vardır ki normal değeri 1,5 ile 2 bar arasındadır. Birkaç ayda bir bu sayıyı azalmış görebilirsiniz. O zaman kombinin altındaki ufak vana açılıp su takviyesi yapılabilir. Fakat bu düşüş sık yaşanıyorsa (örneğin 1,2 bar seviyesini sık sık görüyorsanız) o zaman kombi sistemi bir yerlerden su kaçırıyor demektir. Kombi basıncı neden düşer sorusunun en sık yaşanan cevabı oluşan bu su eksilmesidir. Düşme sıklığı bir fikir verebilir. Günlük düşmeler kombi içinde ısınmayı sağlayan ve eşanjör adı verilen kısımdaki çatlaklıkları akla getirir ama bunun tespiti de zordur, çünkü çatlaktan sızan su bu bölgede hemen buharlaşacaktır. Gün içinde sık sık düşme görülüyorsa sistemde su sızıntısı olduğu kesindir. Dolaşan sıcak suyun basıncı temiz su basıncından çok daha düşük olduğu için bu sızıntıyı fark etmek de kolay olmayacaktır. Size ancak bar göstergesi ipucu verecektir.

Kombi Sisteminde Su Sızıntısı Varsa Ne Yapmalıyız?

Kombi su basıncı yükselmiyor problemi ile karşılaşanların kendi başına yapacakları bir tamirat söz konusu olamaz. Bu durumda bir servis desteği almanız şarttır. Sistemlerde veya peteklerde görülen su kaçakları, genleşme tankında kalmayan hava, genleşme tankının delinmesi, eşanjördeki kireçlenme veya arızalar gibi mutlaka servisin ilgilenmesi gereken durumlar söz konusu olmuştur.

Eğer kombinize su basıldıktan sonra bar göstergesi hemen sıfırlanıyorsa bu durumda da kombi tesisat için gerekli olan basıncı bir yerlerden kaçırıyor demektir. Sıva altı kaçakları da bazen yaşanabilir. Lütfen her durumda teknik servisi arayınız.