Kalorifer borusu tıkanıklığı nasıl açılır?

alorifer sistemleri peteklerine içine suyu ısıtarak gönderir ve sıcak su petekleri ısıtır. Kapalı bir sistem olan kalorifer sistemleri borularında tıkanmalar meydana gelebilmektedir. İster yerden ısıtma sistemi ister petekli sistem olsun türüne göre tıkanma sebebi de değişmektedir. Yerde ısıtmalarda ise durum biraz daha farklıdır. En çok karşılaşılan şikayetlerin sebebi bakterilerden kaynaklı tıkanmalardır. Sıcaklık seviyesinin düşük olmasından kaynaklı olarak bakteri oluşumu meydana gelmektedir. Radyatörlü sistemlerde ise tıkanmalar genellikle kireçten olabilmektedir. Kombiler peteklerden gelen suyu tekrar ısıtarak peteklere göndermektedir. Bu devirdaim sürecinde kireçlenme olabilmektedir. Ana eşanjörde ısınan su pompa ile peteklere gönderilirken kireç parçalarıda bu şekilde taşınabilmektedir. Kireçler özellikle direseklerde birikir ve borunun tıkanmasına sebebiyet verir. Radyatörlü sistemlerde tıkanmanın bir diğer sebebi de tortular olmaktadır. Bu tortular genellikle peteklerin içerisinde oluşmaktadır. Kombiden gelen sıcak su peteklerin içerisinde dolaşırken erozyona sebep olmaktadır. Devirdaim sırasında taşınan bu parçacıklar tıkanmalara yol açmaktadır.

 

 

Tıkalı Araç Kalorifer Peteği Nasıl Açılır Kalorifer Borusu Tıkanıklığını Anlamanın Yolları;

 

Peteklere dağılan sıcak su borusunda tıkanmalar meydana geliyorsa tıkanan borunun beslediği peteklerin tamamı ısınmaz.

Yerden ısıtmalarda zeminin bazı kısımları diğer kısımlara göre soğuk olur. Zeminin soğuk olması odanın tamamında olabileceği gibi bir kısmında da olabilir.

Soğuk olan radyatörün sıcak su borusunda tıkanma olabileceği gibi radyatörün içinde de tıkanma meydana gelebilir. Radyatörün içindeki tortular birikerek tıkanmaya sebep olabilir.

Radyatörlerden birine dokunduğunuzda soğuk olduğunu fark ederseniz; bu durum radyatöre gelen sıcak su borusunda tıkanma olduğu anlamına gelebilir.

Kolektör çıkışında tıkanma meydana gelmişse odanın tamamı ısınmayabilir.

Tıkanmalarda hem verimli ısı elde edemezsiniz hem de yüksek fatura ödemek zorunda kalırsınız. Tıkanıklığı fark edemezseniz daha iyi ısınabilmek için kombinin derecesi yükseltir ve yüksek fatura ödemenize sebebiyet verebilir.

 

 

Yerden ısıtma sistemlerinde tıkalı kalorifer borusunu açmak için, kolektörün olduğu kısma kammak petek temizleme makinası bağlanır. Kolektörün sıcak su kısmına tesisat temizleme makinesi bağlanır. Soğuk su kısmı en yakın gider borusuna aktarılır. Kammak petek yıkama makinası çalıştırılır. Petek yıkama makinesinin uyguladığı basınç sayesinde, kalorifer borusu içindeki bütün yabancı cisimler temizlenmiş olur.

 

Radyatörlü sistemlerde ise petek temizliği çalışması yapılarak kalorifer borusu tıkanıklığı açma yapılmaktadır. Bu sayede bütün petekler ve kalorifer boruları temizlenmiş olur.

 

Kalorifer borusu tıkanıklığı sorunu yaşamamak ve verimli ısınmak için, 2 yılda bir düzenli olarak petek temizleme işlemi yaptırmalısınız.

çorlu petek tıkanıklığı    çorlu tıkanıklık açma   çorlu su kaçak tespiti