Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur? - Çorlu Su Kaçak Tespiti

Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi belirtileri de farklı olmaktadır. Örneğin; temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun şiddetine göre tahmin edebilirsiniz. Ya da pimaş hattında meydana gelen su kaçağını renginden veya kokusundan tahmin edebilirsiniz. Ancak kesin olarak yerini tespit edemezsiniz.

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabını verebilmek için, dairenize ait ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı dönmeye devam ediyorsa evinizde su kaçağı olduğu anlamına gelir. Böylece evdeki su sızıntısı kesin olarak tespit edilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi sadece su kaçağının kesin olarak varlığı tespit edilir. Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı olabilir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz. Su kaçağı bazen o kadar ufaktır ki saatlerce akmasına rağmen 1 metreküp su ancak tükenir. Tabi bu her zaman bu şekilde devam etmez. Zamanla sızan su çatlağı büyüterek daha fazla akmaya başlar. Su sızıntısı az da olsa bunu erkenden fark edebilirsiniz. Bunun için yine dairenizin ana su vanasını kapatmalısınız. Ana vanayı kapattıktan sonra su sayacının üstündeki değerleri not ediniz. Ertesi günkü değerler ile kıyasladığınızda su sızıntısı kesin olarak belli olur.

Peki, kesin olarak su sızıntısı nasıl tespit edilir?

Tesisattaki su sızıntısının kesin olarak tespit edilebilmesi için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Firmamız uzun yıllardır, kullandığı elektronik cihazlar ile evdeki su kaçağının yerini kesin olarak tespit etmektedir.

Evinize gelen ekiplerimiz; öncelikle manometre ile suyun basıncını kontrol etmektedirler. Manometre değerinde düşüş olursa, akustik dinleme cihazı ile su kaçağı dinlenmeye başlanır. Su kaçağı ufak bir çatlaktan sızıntı şeklindeyse ve sesi duyulmuyorsa, temiz su tesisatının basıncı yükseltilerek akustik dinleme cihazı ile tekrar dinlenir. Bu işlemin sonunda evdeki su kaçağı kesin olarak tespit edilir. Su kaçağının olduğu bölge hemen açılır. Onarımı yapılarak tekrar kapatılır. Onarım işlemi bittikten sonra su kaçağı olup olmadığı tekrar kontrol edilir. Ekiplerimiz sorunun %100 çözüldüğünden emin olduktan sonra çalışmalara son verirler.

çorlu su kaçak tespiti, çorlu su kaçağı tespiti, çorlu petek temizliği, çorlu doğalgaz servisi