Üst Kattan Su Akıyorsa Ne Yapılır?

Su sızıntıları dairelerde veya yaşanılan alanlarda sorunlara neden olabilir. Hatta iş yerlerinde maddi zararla bile sonuçlanabilir. Su akıntısında yapılacaklar önemlidir.

Çözümsüz Sorunlarda Ne Yapılır?

Üst kattan su akıyorsa ve durumu ilgili kişiye söylediğiniz halde çözüm bulunmuyorsa bu durumda apartman yöneticisi, site yöneticisi gibi kişilere başvuru yapılması önerilir. Belediyelere başvuru da yapabilirsiniz. Ancak çok uzun sürede çözüm sağlanır ya da hiç sağlanmaz. Genelde kamusal alanlarda çözüm getirmektedirler. Ancak apartman ve site yöneticileri hızlı çözüm konusunda daha etkili olacaktır.  Bulunduğunuz yerde bu tür bir kişi yoksa evinizi sigortalatabilirsiniz.  Bunu yaptırmanızın ardından belirtilen süre geçince başvuru yapabilir ve uzman desteği alabilirsiniz.  Sigorta dışında da başka kişilerden imza desteği alınarak çözüm yolu için kamusal baskı oluşturulabilir. Bu şekilde sorunu çözmekten kaçınan kişi iş birliği yapabilecektir.

Tavandan Su Akarken Zararı Engellemek

Bir sorun çözülene kadar doğru müdahaleleri yapmak da son derece önemlidir. Tavandan su aktığı zaman da öncelikle akan bölgede suyun birikmesi ve dağılmasını engelleyen bir çukur kap yerleştirilmesi önerilir. Ayrıca su akan yerlerde elektronik alet olmamasına önem verilmelidir.  Nemden etkilenen tüm malzemeleri su akıntısı olan bölgeden uzaklaştırmanız gerekir.

Tesisat Türlerinden Kaynaklanan Su Akıntıları

Kalorifer tesisatı, su akıntısı görülen en yaygın alanlardan biridir. Basınç sürekli değiştiği için tesisat borularında veya bazı bölümlerinde kaçak oluşabilir. Bu gibi hallerde yapılacak en iyi hareket, bir su kaçak tamiri firması bulmak olacaktır. Su kaçak olan bölüm cihazlardan yardım alınarak tamir edilmektedir. Kalorifer tesisatında genellikle kimyasal maddelerden de destek alınmaktadır. Çatlakların onarılması için bu işlem yapılır.

Gider Borusu Sızıntısı

 Gider borusunda oluşan sızıntılar, en rahatsız edici olan su sızıntısı türlerindendir. Çünkü üst katta gider borusu kullanıldıkça alt kata akıntı olur ve bu pis bir su olacaktır. Her zaman akıntı olmasa da kullanımla beraber kötü bir durum oluşabilir.  Hızlı bir şekilde çözüm bulmak üzere akıntının olduğu yerdeki kişiyle iletişime geçilmeli ve tamir süreci başlamalıdır. Tamir sürecinin en hızlı şekilde tamamlanması için, mutlaka uzman desteği alınmalıdır.